کمپرسور اویل فری oil Free 

 


کمپرسورهای اویل فری یکی از کمپرسورهای اسکرو می باشد. این نوع کمپرسورها عمل فشرده سازی هوا را بدون دخالت روغن انجام داده و در واحد هواسازهای آن ها هیچ روغنی دخالت ندارد. کمپرسورهای فری اویل بیشتر در صنایع حساسی نظیر صنایع نظامی، صنایع دارویی، صنایع غذایی، صنایع داروسازی و ... مورد استفاده قرار می گیرد.


نقش روغن در کمپرسورهای اویل فری 
هنگامی که صحبت از کمپرسورهای اویل فری است باید بدانید که روغن در واحدهای هواسازی این دستگاه هیچ نقشی را ایفا نمی کند ولی در ادوات این دستگاه نظیر چرخ دنده ها و برینگ ها برای روانکاری از روغن استفاده می کنند.


نحوه کار کمپرسور اویل فری 


هوایی که یک مرتبه از فیلتر هواکش عبور نموده و بعد از جداسازی روغن و گرد و غبار، آماده وارد شدن به مجرای مکشی می گردد.


مرحله اول
در ابتدا کمپرسورها هوا را به وسیله دریچه های ورودی به سیستم خود وارد می نماید. این هوا ابتدا می بایست از فیلترهای مخصوص عبور نموده تا از خالص بودن و سلامت آن اطمینان حاصل شود. این دستگاه تنها در صورتی قادر است دریچه های ورودی را همچنان باز نگه دارد که در حال کارکرد نباشد. زمانی که این دستگاه شروع به فشرده سازی هوا نماید، دریچه های هوا بسته می گردند.


مرحله دوم
در دومین مرحله هوای وارد شده به درون بخش اول فشرده کننده ارسال می شود. در این بخش هوا فشرده می گردد. فشرده سازی هوا در کنار عدم وجود مایعی جهت خنک کردن دستگاه باعث می گردد دمای هوای فشرده به صورت چشمگیری بالا رود.


مرحله سوم
در این مرحله هوایی که به علت فشرده شدن گرمای زیادی پیدا کرده به خنک کننده وارد می شود. این خنک کننده باعث پایین آوردن دمای هوا خواهد شد. معمولا هوای با درجه بالا بخشی از اکسیژن خود را از دست داده و با سرد شدن مجدد به حالت اولیه خود باز می گردند.
نکته حایز اهمیت در این بخش این است که با سرد گشتن هوا امکان دارد بخار و رطوبت در هوا ایجاد شود. سیستم خنک کننده اولیه شامل فیلترهایی است که باعث جدا شدن رطوبت از هوا می گردد و با این کار سبب می شود به بخش های دیگر کمپرسور آسیبی وارد نشود.
در برخی دستگاه ها که به تولید فشار کمی نیاز ندارند همین هوا تحت عنوان خروجی به کار برده می شود ولی در دیگر مدل ها هوا جهت فشرده سازی ثانویه ارسال می شوند.


مرحله چهارم
در مرحله بعدی هوای خنک شده مجدد وارد کمپرسور می گردد تا تحت فشار قرار گیرد. سپس با توجه به خنکی هوا، بر روی آن فشار بیشتری وارد می شود ولی دما تا حدود 50 درجه افزایش می یابد.


مرحله پنجم
در مرحله پنجم و آخرین مرحله در کمپرسورهای اویل فری فشرده سازی هوا شناخته می گردد. هوای فشرده گشته با حرارت بالا وارد خنک کننده دوم گشته تا مجدد سرد شود. این هوا بعد از سرد شدن به مخزن ذخیره کمپرسور وارد شده و یا به شکل مستقیم به کار برده می شود.


قیمت کمپرسور اویل فری 


کمپرسورهای اویل فری دارای قدرت های مختلفی هستند و کارکردهای متفاوتی دارند به همین دلیل قیمت ثابتی را نمی توان برای این محصول در نظر گرفت. این دستگاه دارای اجزای مختلفی است که کیفیت این قطعات و برند آن تاثیر مستقیمی بر روی قیمت کمپرسور اویل فری می گذارد.


انواع کمپرسور اویل فری 


کمپرسورهای اویل فری به صورت معمولی به سه دسته زیر تقسیم می شود:
کمپرسور اویل فری اسکرو
کمپرسور اویل فری پیچ روتاری
کمپرسور اویل فری برگشتی
کمپرسور اویل فری برگشتی


کمپرسورهای برگشتی از جابجایی مثبت استفاده می نماید که سبب به وجود آمدن فشار هوا توسط دو طرف، تخلیه و یا مکش می گردد. جابجایی مثبت جهت فشرده سازی مقدار کمی هوا در فشار زیاد مناسب بوده و می تواند سریع گرما و حرارت را از هوای فشرده شده جدا نمود.
این کمپرسور در مقایسه با دیگر کمپرسورها توان خروجی کم تری دارد ولی قادر است به فشارهای بالایی دست پیدا کند. معمولا این کمپرسورها به جای روغن از حلقه پیستون با جنس پیستون استفاده نماید. حلقه تفلون بدین معناست که به روانکاری جهت سیلندرها، حلقه ها و پیستون ها نیازی وجود نخواهد داشت زیرا همین ماده، سبب کاهش سایش می گردد. جهت بهبود عملکرد این دستگاه از قطعات آلومینیوم می توان به جای چدن استفاده نمود.


کمپرسور اویل فری اسکرول
تکنولوژی اسکرول شامل یک سیستم فشرده سازی هوا می باشد که شامل یک مارپیچ ساده و یک مارپیچ متحرک بوده که با یکدیگر کار می نمایند تا هوا را جهت فشرده سازی به درون محفظه برسانند. با قرار گرفتن این هوای فشرده درون مارپیچ فشرده گشته و سپس به مرکز کمپرسور جهت فشرده سازی هدایت می شود.
از جمله بزرگ ترین مزیت این دستگاه این است که هیچ سایش و اصطکاکی در این سیستم وجود نخواهد داشت زیرا مارپیچ ها به هیچ عنوان با یکدیگر در تماس نیستند. در موارد بسیاری، این کمپرسورها با صدایی متفاوت از کمپرسورهای دیگر به صورت نرم کار می نمایند. برخی از مدل ها امکان دارد به روان کننده نیاز داشته باشند ولی مدل های رایج بسیاری با طراحی بدون روغن کار می نمایند.


کمپرسور اویل فری پیچ روتاری
این کمپرسور نیز از جابجایی استفاده می نماید و به وسیله یک سیستم فشرده سازی که هوا را از پیچ های وصل کننده در هوا جاری کرده و سپس در یک منطقه کوچک آن را فشرده می کنند، اجرا نماید.


کاربرد کمپرسور اویل فری 


وجود روغن در کمپرسورهای معمولی به عنوان خنک کننده و روان کننده ضروری می باشد. ولی با نصب هر فیلتری باز هم قسمتی از روغن به هوای تولید شده به وسیله کمپرسور وارد می شود. به همین علت است که وجود روغن به طور کلی از کمپرسورها حذف گشته تا کمپرسور بدون روغن جهت کاربردهای مهم به کار برده می شود.
استفاده از هوای فشرده بدون آلودگی در صنایع پزشکی و غذایی بسیار مهم می باشد. به طور نمونه در هندپیش ها و یونیت های دندان پزشکی از این هوای فشرده استفاده می شود و این هوا به صورت مستقیم به دهان بیمار وارد می گردد. از جمله دیگر کاربردهای کمپرسورهای اویل فری عبارت است از:
صنایع رنگ
صنایع مواد غذایی
صنایع ابزار دقیق
صنایع دندانسازی
صنایع دندانپزشکی
صنایع تولید کاغذ
صنایع داروسازی


از ویژگی تا عملکرد کمپرسور اویل فری 

کمپرسور اویل فری را بدون روغن نیزمی نامند زیرا در زمان انجام وظایفی که برعهده ی اومی باشد از هیچ گونه روغنی استفاده نمی گردد به همین دلیل است که هوای تولیدی توسط آن کاملا تمیز بوده و می توانید با خیالی راحت از آن استفاده کنید. از کمپرسور اویل فری برای تولید هوا برای صنایع مختلف استفاده می شود و از مهم ترین موارد به کار گیری آن می توان به دستگاه های تهویه ی هوا اشاره نمود که در حال حاضر در سراسر دنیا به طور چشمگیری مورد استفاده ی عموم مردم قرارمی گیرد. همان گونه که می دانید استفاده از روغن در کمپرسورهای معمولی برای تولید هوای فشرده شده به صورت خنک می باشد اما این نمونه از کمپرسور می توانید تمامی این موارد را بدون روغن برای شما فراهم کند. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی کامل کمپرسور اویل فری پرداخته و هرآنچه را که لازم است درباره ی آن بدانید را دراختیار شما قرار دهیم تا توصیه داریم برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتها ما را همراهی کنید.

عملکرد کمپرسور اویل فری

دراین بخش قصد داریم تا به بررسی عملکرد کمپرسور اویل فری بپردازیم تا از این طریق بتوانید پاسخ این پرسش را که این دستگاه به چه صورت کار می کند را دریافت کنید. همان گونه که بیان شد در این کمپرسور از روغن استفاده نمی شود به همین دلیل پس از روشن شدن با سرعت بالایی گرم می شود تا بتوانید سریع تر ان را مورد استفاده قرار دهید. این دستگاه عمل فشرده سازی هوا را طی چند مرحله ی مختلف انجام می دهد. بر روی این نوع کمپرسور می توان دریچه هایی را مشاهده نمود که برای ورود هوای محیط مورد استفاده قرار می گیرند به این صورت که هوا را به واسطه ی دریچه های نام برده شده وارد سیستم خود می کنند تا در مراحل بعدی عمل فشرده سازی را بر روی آن انجام دهند. هوای وارد شده به کمپرسور ابتدا باید از تمامی فیلترهای در نظر گرفته شده عبور نموده و سلامت آن مورد بررسی قرار گیرد. از مهم ترین نکاتی که لازم است درباره ی عملکرد کمپرسور اویل فری بدانید باید به عدم فعالیت دریچه های ورودی حین کار اشاره نمود زیرا این دریچه ها فقط زمانی فعال هستند که دستگاه عمل فشرده سازی را شروع نکرده است و همین که فعالیت دستگاه آغاز شد ورودی های دریچه برای جذب هوای محیط به طور کامل بسته می شوند.
برای کمپرسور اویل فری المنت هایی نیز در نظر گرفته شده است که از آن ها در مراحل دوم به بعد استفاده می شود به این صورت که هوای دریافتی در مرحله ی دوم از این المنت ها عبور کرده و عمل فشرده شدن آن اغاز می شود. زمانی که از روغن برای انجام عمل فشرده سازی استفاده نگردد هوای تولیدی ناخالصی نخواهد داشت و متعاقبا دمای هوای فشرده شده نیز افزایش می یابد. افزایش دمای این هوا برای صنایع مختلفی که در زمینه ی تولید مواد غذای فعالیت دارند اصلا مناسب نبوده و می تواند در سریع ترین زمان ممکن سبب خرابی محصولات موجود شود بنابراین کمپرسور باید در مراحل بعدی بتواند هوای تولیدی را برای استفاده ی بهتر خنک کند. برای خنک نمودن هوا وارد خنک کننده می شود و سیستم در نظر گرفته شده طی یک مجموعه فرآیندهای خاص آن را بسیار خنک می کند. لازم است بدانید زمانی که دمای هوا افزایش می یابد هوای موردنظر مقداری از اکسیژن خود را از دست می دهد اما زمانی که دمای بالای خود را از دست داده و سرد می شود شرایط قبلی آن بازگشت خورده و اکسیژن از دست داده ی خود را به دست می آورد.
برخی ممکن است با این پرسش که آیا هوای تولیدی رطوبت دارد یا خیر مواجه شوند که در پاسخ به این پرسش باید زمانی که هوا گرم شده و دوباره خنگ می گردد دارای درصدی از رطوبت نیز می باشد اما کمپرسور اویل فری با مکانیزم های خاص خود این هوا را از یک سری فیلترعبور داده و رطوبت را از آن می گیرد. از بین بردن رطوبت موجود درهوا مزیت هایی نیز برای کمپرسور اویل فری به دنبال دارد که از مهم ترین آن ها باید به عدم وارد شدن آسیب به بخش های داخلی دستگاه اشاره نمود که در جای خود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. زمانی که هوای موردنظر به واسطه ی کمپرسور اویل فری خنک شد مجدد وارد کمپرسور می گردد تا دوباره عمل فشرده سازی بر روی آن صورت گیرد. زمانی که هوا به دمای موردنظر رسید وارد مخزن هایی برای استفاده می شود.

انواع مختلف کمپرسور اویل فری

کمپرسور اویل فری انواع مختلفی دارد اما باید بدانید به طور کلی به سه دسته تقسیم می گردد و از مهم ترین نمونه های این نوع از کمپرسور باید به کمپرسور اویل فری برگشتی ، پیچ روتاری و فری اسکرول اشاره نمود که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. میزان توان خروجی در نظرگرفته شده برای کمپرسور برگشتی نسبت به نمونه های دیگر کمتر می باشد اما باید بدانید درمقابل می تواند درسریع ترین زمان ممکن به هوایی با دمای بسیار بالا دست یابد که این ویژگی در جای خود بسیار با اهمیت می باشد. عملکرد هرکدام از نمونه های کمپرسور اویل فری با دیگری متفاوت است و برای خنک کنندگی هوا از سیستم های مجزایی استفاده می کنند.

 

کاربردهای کمپرسور اویل فری 

امروزه می توان در صنایع مختلفی استفاده از کمپرسور اویل فری را مشاهده نمود زیرا این نوع از کمپرسور می تواند بدون روغن هوای موردنیاز را تامین نموده و شرایط بهتری را پیش روی صنعت گران قرار دهد. ازمهم ترین موارد استفاده از کمپرسور اویل فری می توان به دندانپزشکی اشاره نمود که از این هوای فشرده شده برای یونیت ها استفاده می کنند زیرا به کارگیری نمونه های دیگری از کمپرسور غیر از اویل فری یک هوای ناخالص هموراه با روغن را وارد دهان بیماران می کند و می تواند آن ها را با مشکلات متعددی مواجه نماید. صنعت تولید کاغذ ، تولید رنگ ، دندانسازی ، داروسازی ، موادغذایی ، بیمارستان ها و غواصی از دیگر صنایعی به شمار می روند که از کمپرسور اویل فری به طور ویژه ای استفاده می کنند.